İŞ GÖRÜŞMESİNE HAZIRLANIRKEN NASIL BESLENMELİYİZ

 

İş görüşmelerinde çok basit bir hata sizin o pozisyonu kaybetmenizi sağlayabilir.

İş görüşmeleri, özellikle gençler için gerginliklerle ve risklerle dolu zor bir süreçtir. Yapılacak en küçük hata, işe başvuran kişinin reddedilmesine yol açabilir. Bu nedenle, kariyer basamaklarının başında olanlar, iş görüşmelerine giderken çeşitli ipuçlarının izini sürerler. Nasıl giyinmeliyim? Ne rengi tercih etmeliyim? Saçım nasıl olmalı? Ayakkabım nasıl olmalı? Gittiğimde nasıl oturmalıyım? Sorulara nasıl yanıt vermeliyim? Ne tür sorular gelebilir? Kendimi nasıl daha iyi anlatabilirim?.....

İş Görüşmesi öncesinde  çoğunlukla unutulan bir şey vardır: Beslenme…

Doğru beslenme, insanlar üzerinde sadece fit bir görüntü anlamında etkili değildir. Aynı zamanda, zekanız, beyninizi kullanmanız ve iş stresiniz üzerinde de etkisi vardır. Bu açıdan baktığımızda, iş görüşmesi sürecindeki insanların, bazı besinler hakkında bilmesi gerekenler şunlardır:                       

                                                                                                              

 Bitter çikolata, endorfin hormonunun salınımını artırarak kendimizi mutlu hissetmemizi sağlamakta ve stresi azaltmaktadır. Tabii uygun miktarda tüketmek şartıyla.

 

                                                                                                                     

     Ihlamur çayı, adrenalin (heyecan) seviyesini azalttığından sıcak veya ılık ara öğünlerde tüketilebilir.

 

                                                                                              

Portakal, kivi. çilek, C vitamini stres savar bir vitamindir. C vitamini kaynaklarına diyette yer açın. C vitamini stres ile ilişkili kortizol hormon düzeyini etkiler.

Yabanmersini, C vitamininin yanı sıra bağışıklık sistemini koruyan antioksidanlardan da zengin bir meyvedir. C vitamini stresle savaşan birincil besin öğesidir, kan basıncını düşürmektedir.  Her öğününüzde C vitamininden zengin bir yiyecek tüketmeye çalışın.

Sivri biber;C vitamini içeriği yüksek olması nedeniyle tüketmeye çalışmamız gereken bir besindir.Hatta C vitamini miktarı, neredeyse portakaldan bile daha fazladır.

                                                                                         

     

Somondaki omega 3 yağ asitlerinin stres hormonları olan kortizol ve adrenalinin düzeyini azalttığı gösterilmiştir. Stres esnasında salgılanan adrenalin ve kortizol hormonları, somon balığında bolca bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde azalmaktadır ve dolayısıyla strese yol açan nedenler de ortadan kalkmaktadır.

                                                                                                                           

Ispanak, magnezyumdan zengin bir sebzedir. Magnezyum ise mutluluk hormonunun salgılanmasını artırmaktadır. Badem, kakao ve kabak çekirdeği de magnezyumdan zengin besinlerdir. Böylelikle stresli anlarda magnezyum içeren bir yiyecek kurtarıcınız olacaktır.

 

                                                                                                  

 

İyi bir hafıza için kahve, İçeriğindeki kafeinin fazlası zararlı olsa da yeterli miktarda alındığı takdirde daha iyi hafızaya sahip olmayı sağlamaktadır. Ortalama bir fincan filtre kahve beyninizin ön lobunu harekete geçirmekte ve böylece çok iyi bir hafızaya sahip olmanızı sağlamaktadır.

 

Badem, B2 ve E vitamini bakımından zengin olan badem hem stresi azaltır, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Günde çeyrek fincan badem yiyerek daha stressiz bir gün geçirebilirsiniz.

                                                                                  

Avokado, kalbi koruyan esansiyel yağ asitlerinden zengin bir yiyecek, ayrıca muzla eşdeğer seviyede de potasyum içermekte. Potasyum kan basıncını ayarlayan ve dolayısıyla stresi azaltan bir mineral.

Balık, omega-3 değeri yüksek bir besin olan balık ki özellikle yağlı balıklardan hamsi ve somon sinir sistemini onaran mucizevi besinlerdir. Haftada en az 2 kez tüketilmesi gerekmektedir.

 

Dyt. Özge AKAR ÖZYAMAN

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı

Medical Park Tarsus Hastanesior
or