Temmuz ayı ile birlikte üniversiteler tatile girdi ve her yıl olduğu gibi yepyeni bir yeni mezun ordumuz var. Her yıl oluşan farklılıklar bu yıl daha belirgin göze çarpıyor, iş dünyasında iş arayanlarda geçmiş yıllardan oldukça farklı.

Biz İK Profesyonelleri olarak bu dönemde birçok yeni mezun başvurusu alıyoruz. Tüm dünyada başlayan bu değişim süreci yeni mezun profillerinde açıkça gözlemlenebiliyor.

Bu yıl profillerde en çok dikkatimi çekenler şöyle;

  • Vakit kaybetmeye zaman yok: Hayat öyle hızlı ve değişken ki “Biraz tatil yapayım, sonra çalışmayı düşünüyorum” söylemleri geçmişte kaldı. Bu yıl daha mezuniyete aylar kala başvurular gelmeye başladı. Hem de henüz geçen senenin mezunları iş bulamamışken!
  • Eğitim Standartları yükseliyor: Yeni mezun tanımını artık sadece lisans mezunu olarak düşünmemek gerek. Lisanstan mezun olur olmaz Yüksek Lisansa devam eden adayların sayısı gün geçtikçe artmakta.

Bunun yanı sıra artık çift dal/ yan dal yapmak, yurtdışı öğrenci değişim programlarına katılmak da oldukça sık rastladığımız bir durum.

Eskiden bu özellikler adayları diğer adaylardan ayıran özellikler iken şimdi hemen hemen her başvuruda rastladığımız bir durum olduğu için fark yaratmak da oldukça güçleşiyor.

Peki bunca başvurunun bunca nitelikli adayın arasından nasıl öne çıkacaksın?

İşte sana 5 önemli tüyo;

1.Hedefin ve bu hedefe uygun planın olsun:

İnsan Kaynakları Profesyonellerinin klasik sorusudur “Beş yıl sonra kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?” Her ne kadar klişe gibi görünse de bence gittikçe daha da kıymetlenen bir soru.

Yeni mezunsun herkes bir tavsiye veriyor, kendi deneyimlerini aktarıyor. Elbette hepsi çok kıymetli.

Ama sen ne istiyorsunuz? Nasıl bir sektörde çalışmak seni daha mutlu ve verimli hissettirecek?

Bunu belirlemeli başvurularını bu doğrultuda yapmalısın. Plansız her yere başvurmak zaman kaybının yanında davet edilme/kabul edilme olasılığını düşüreceğinden dolayı özgüvenini de gereksiz yere zedeleyecektir.

2.Başvuru Araçlarını Kuvvetlendirin

Güçlü bir özgeçmiş, iyi bir işe giriş biletidir. Evet, dijital ortamda ücretsiz olarak bu hizmeti alabileceğin bir sürü internet sitesi var artık, özgeçmişte neler olmalı, nasıl bir kronolojiye sahip olmalı kısımlarını buralardan rahatlıkla öğrenebiliyoruz.

Ama herkesle aynı olan bir özgeçmiş ön plana çıkabilir mi?

Hedefin doğrultusunda, senin yetenek ve potansiyelini ön plana çıkarak sana özel bir özgeçmişin olmalı. Özgeçmişin hem ilk etapta beklenen tüm sorulara yanıt vermeli, hem de kendini merak ettirip davet ettirmeli.

Bunun yolu kendini, başvurduğun görevi ve başvurduğun şirketi çok iyi tanımaktan ve bunu güzel bir dille yazıya aktarabilmekten geçiyor.

Tüm araştırma ve çabalarına rağmen bunu gerçekleştiremiyorsan İK Profesyonellerinden veya Kariyer Koçlarından profesyonel destek almanı tavsiye ederim.

3.Başvuru Kanallarını Genişlet

Kariyer.net, Secretcv gibi kariyer siteleri hala en etkin iş arama kanallarının başında elbette. Bunun yanı sıra Linkedin ve şirketlerin sosyal ağlarını da kullanman seni daha etkin hale getirecektir.

Buralardan sadece iş ilanlarını değil, şirketlerin stratejilerini, çalışma alanlarını, başarılarını ve faaliyetlerini de takip edebilir, mülakatlarda bu bilgilerle öne çıkabilirsin.

4.İyi Bir Network Oluştur

İyi ve etkili iletişim hayatın her alanında altın bir anahtardır. Bu tavsiye sadece iş ararken değil, tüm çalışma hayatın için geçerli.

Güçlü bir network kurmaya okul arkadaşların ve öğretmenlerin ile mezuniyet sonrası iletişim halinde kalarak başlayabilirsin. Bu geleceğe yatırımdır. 3-5 yıl sonra aynı sırada oturduğun arkadaşının nerelerde olabileceğini tahmin bile edemezsin.

Ayrıca sana iyi bir iş profili oluşturacak sosyal etkinliklerde network genişletmek için iyi fırsatlardır. Tutkuna hitap eden bir hobi kursu, gönüllü bir dernek çalışmasının sana kazandırdıkları yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra yepyeni insanlar olacaktır.

5.Kariyer Fuarlarını Takip Et

Güçlü bir network oluşturmaktan bahsetmişken Kariyer Fuarlarına ayrıca değinmek gerekir. Sana özel özgeçmişin ile şirket yetkililerine direk ulaşabileceğin en etkili adreslerdir.

İyi takip etmeli, araştırmalı, hazırlıklı gitmelisin. İlgilendiğin tüm firmaların yetkilileri ile tek tek görüşmelisin. O dönem alım olmasa bile yaratacağın farkla akılda kalabilir, ilk fırsatta sana ulaşmalarını sağlayabilirsin.

Evet Sevgili Yeni Mezun , gördüğün gibi iş aramak başlı başına bir iştir. Özen, zaman ve istikrar gerektirir. Ama önemlisi ise umut gerektirir. Sana en uygun, en doğru işi bulacağına olan inancını yitirme. Çünkü umutsuz ve kendine güvensiz biri ile hiçbir şirket çalışmak istemez. Başarılı bir kariyer hayatı dilerim. Gerçek dünyaya Hoş geldin 

Aslı DURMUŞOĞLU
Profesyonel Kariyer Koçu
İK Yöneticisi

 or
or