1-SANAYİ SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELERDİ ÇİMSATAŞ OLARAK NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ? BAHSEDER MİSİNİZ?

     Ülke ekonomisinin bel kemiğini oluşturan sanayi sektörü çok hassas bir yapıya sahiptir. Global dalgalanmalar, resesyonlar ilk olarak sanayi sektörüne etki etmekte ve zorlamaktadır. Gerçek anlamda kalkınma, cari açığın kapatılması ancak üretilen ve ihraç edilen malzeme artışı, dolayısıyla sanayi sektörünün gelişimi ile mümkündür. Geçmişe göre, dünyadaki teknolojik gelişmeler, rekabet şartları, iş sağlığı ve güveliği, çevre yönetim mevzuatı  gibi faktörlerden dolayı bugün kalifiye çalışan ihtiyacı daha da artmaktadır.

2-ÇİMSATAŞ MARKASINI KURUMSAL OLARAK TANIYABİLİR MİYİZ ?

Şirketimiz 1972 yılında kurulmuştur. Çukurova Holding’e bağlı olarak otomotiv sektörü ve iş makinalarına yedek parça üretimi yapmaktadır.Yurtdışında Liebherr, Volvo, ZDF , yurtiçinde Renault, Mercedes, Türk Traktör gibi ana sanayi firmalar müşteri portföyümüz içerisindedir. 100 beyaz yaka, 515 mavi yaka olmak üzere toplam 615 çalışanımız bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk veya ikinci 500 sanayi kuruluşları arasında yer almaktadır.

 3-ÇİMSATAŞ MARKASI“İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNE” ÖNEM VERİYOR MU  ?

      Ülkesel ve dünya genelindeki modern insan kaynakları uygulamaları yakından takip edilmekte ve şirket içine uyarlanmaktadır. İşe Alım Süreci, Performans Yönetim Sistemi, Öneri ve Ödüllendirme Sistemi, Eğitim Süreci ve Çalışan Memnuniyetlerinin Ölçülmesi uygulamaları İnsan Kaynakları Sistemimizin temelini oluşturmaktadır. Öneri veren herkese ve dereceye girenlere çeşitli ödüller dağıtılmaktadır. Sosyal ve sportif faaliyetler organize düzenlenerek çalışanlarımızın motivasyonu artırılmaya çalışılmaktadır. İşe alım süreci profesyonelce yürütülmektedir. Sürekli gelişme ilkesine bağlı olarak düzenli eğitim faaliyetleri planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir.

      4-MERSİN ÖZELİNE GELİRSEK İSTİHDAMINIZDA, “CİNSİYET VE YAŞ GRUPLARINA GÖRE DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ” ?

     Bulunduğumuz metal sektörü maalesef işin gerektirdiği fiziksel koşullar ve meslek liseleri mezun portföyüne bağlı olarak erkek istihdamını bir yerde zorunlu kılmaktadır. İşe alımlarda tercihen yeni mezun ve 25 yaşını aşmamış genç adayları tercih etmekteyiz.

        5-SANAYİ SEKTÖRÜNÜN GENEL OLARAK İHTİYAÇ DUYDUĞU ÇALIŞAN PROFİLİNİ BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ ?

    Meslek Yüksek Okulları Makine, Metalurji, Otomotiv bölümlerinden veya Meslek Liseleri ve Teknik Liselerden Torna-Tesviye, Metal, Makine  bölümleri mezunlarına yoğun ihtiyaç duyulmaktadır.Genel olarak 20-30 yaş aralığında, erkek adaylar için askerlik görevini yapmış adaylar tercih edilmektedir. Kalifiye eleman bulma veya ulaşamama sorunu sanayinin temel problemleri arasındadır.

       6-ÇİMSATAŞ EN ÇOK HANGİ MESLEKİ GRUPLARDA İSTİHDAM GERÇEKLEŞTİRİYOR ?  VE BEYAZ YAKA MAVİ YAKA OLARAK PERSONELLERİ ORANLAYABİLİR MİYİZ ?

     Mevcudumuzun %75 i mavi yaka ve Torna, Freze, Döküm ve Dövme Üretim operatörleri, Bakım Onarımcı ve Kalite Kontrolculardan oluşmaktadır. Geriye kalan %15 i beyaz yaka personel oluşturmakta olup, Makine ve Metalurji Mühendisleri çoğunluktadır.

       7-ÇİMSATAŞ MARKASININ GENEL İŞE ALIM KRİTERLERİNİZ NELERDİR ?

       İşe alım sürecimizde tüm kriterler belirlenmiştir. Beyaz yakada İş Tanımları’nda yer alan yetkinlikleri ve teknik bilgi-becerileri en iyi seviyede karşılayan, şirket kültürümüze en uygun adayları tercih etmekteyiz. Mavi yakada da aynı kriterler geçerli olup yasal mevzuata uygun mesleki eğitim almış adaylar tercih etmekteyiz.

       8-ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN ve YENİ MEZUNLARINA ÇİMSATAŞTA ÇALIŞMA FIRSATI VAR MI ?

      Genel kanının aksine yeni mezun adayları daha çok tercih etmekteyiz. İyi bir eğitim almış, kendini yetiştirmiş, pozisyonla ilgili yetkinlikleri karşılayan, üniversite kulüpleri vb organizasyonlarda aktif yer almış, yaz dönemi staj programlarını verimli bir şekilde değerlendirmiş, yabancı dil bilgisi gelişmiş adaylar her zaman ilk tercihlerimiz arasında yer almaktadır.

        9-İSTİHDAMINIZI ARTTIRDIĞINIZ BELLİ DÖNEMLER VAR MI ?

        İhtiyaca göre anlık istihdam artırımı yapılmaktadır.

 

                                                                      

       10-ÇİMSATAŞTA ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN KİŞİLERİN YÖNETİCİ OLMA ŞANSI VAR MI?

       Tüm çalışanlar işe girdikleri ilk andan itibaren gelecekte yönetici olma şansına eşit derecede sahiptir. Performans yönetim sistemi göstergeleri, kişisel gelişim durumu ve organizasyon şemasına göre terfi ve atamalar gerçekleşmektedir.

       11-ÇİMSATAŞ PERSONEL ALIMLARI HANGİ KANALLARI KULLANIYOR ? ÇİMSATAŞ ÇALIŞMAK İSTEYENLER İLANLARINIZI NEREDEN TAKİP EDEBİLİR ?

        Başta İŞKUR olmak üzere İş ve Kariyer Fuarı,Girişimci İnsan Kaynakları Grubu üyesi olarak paylaşımlar işe alımlarda kullandığız önemli kanallardandır. Ayrıca Mersin ilinde vatandaşlara daha kolay ulaşmak amacıyla www.giderik.com sitesi yakın zamanda geniş bir kitleye ulaşacak ve hem iş arayanlar hem de işverenler için önemli bir kanal haline gelecektir.

                                                              

        12- ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ SİZ DE STAJ YAPABİLİR Mİ ? ORTALAMA KAÇ KİŞİ YILA BU YÖNTEMKE ALINIYOR, BELLİ BİR STAJ TARİH ARALIĞI VAR MI VE SİZE NASIL BAŞVURU YAPABİLİRLER ?

      Genel olarak Haziran ve Ağustos aylarında 10’ar kişiden oluşan üniversiteli stajyer alımları yapıyoruz. 2016 yılı için program oluşturulamamakla birlikte gelecek dönemler için web sitemizde yer alan bilgilerden başvuru yapılabilinir.

11– GİRİŞİMCİ İNSAN KAYNAKLAR GRUBU ÜYESİSİNİZ, GRUBUMUZ HAKKINDA NELER SÖYLERSİNİZ ?

        Kuruluş aşamasından itibaren içinde bulunduğum İnsan Kaynakları Grubumuz ve giderik.com sitesinin bölgemiz için büyük bir şans ve potansiyel olduğunu düşünmekteyim. İş arayanlar ile işverenleri bir araya getiren bu platform Türkiye’de de tanınmakta ve bazı konularda bir ilk oluşturmaktadır. Her geçen gün daha da büyüyeceğine ve daha geniş kitlelere ulaşacağına eminim. İş ve işgören arama faaliyetleri dışında, insan kaynakları alanındaki gelişmeler, projeler, eğitimler ve sempozyumlar düzenlemekte, kamu ve özel sektör bir araya gelerek güç birliği oluşturmaktadır.

                                                                                                                                                                                                              

ÖZDEŞ AKKAYA

ÇİMSATAŞ

İNSAN KAYNAKLARI

 or
or