1- ARBELLA MAKARNAYI KURUMSAL OLARAK TANIYABİLİR MİYİZ ?

     Arbel A.Ş; 11 Eylül 1980 tarihinde Mersin’de kurulmuştur.1980 yılında 400 metrekare alanda bakliyat elemesi yaparak sektöre adımını atan Arbel A.Ş Mersin’in Kazanlı Beldesi’nde, bugün 200 dönüm üzerine kurulu olan tesislerinde, Türkiye’nin önde gelen bakliyat ihracat firmalarından biri olarak Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ülkelerine ihracat yapmaktadır.

     Arbel A.Ş. , günlük 4.000 MT işleme kapasitesine sahip tesisleri ile Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen bakliyat ihracat firmalarından birisidir. Mersin’de kurulu tesislerde 50.000 MT çelik tahıl depolama siloları ve 70.000 MT yatay depolama olanakları mevcuttur. Bu tesislerde kırmızı ve yeşil mercimek, nohut, fasulye, bulgur, makarna, irmik üretimi ile bakliyat temizleme, kabuktan ayırma, eleme, kırma, elektronik renk ayırımı ve boylama işlemleri yapılmaktadır. Yine Mersin’de Kurulu makarna tesislerinde son teknoloji makinelerini kullanarak dünyanın en kaliteli makarnalık buğdayı olarak bilinen Anadolu durum buğdayını işleyerek üretim yapmaktadır. Makarnanın ham maddesi olan irmiği de üreten Arbel’in aylık irmik üretim miktarı 180.000 ton, makarna üretim miktarı ise 160.000 tondur.

     Büyümenin ilk şartının kendi sistemini kurmaktan geçtiği bilinciyle Mersin’in ilk mercimek, bulgur ve makarna tesisini kuran Arbel Grubu 2001 yılında ilk yurtdışı yatırımını Kanada’da mercimek tesisi kurarak gerçekleştirmiştir. 2007 yılında Kanada’da 6 tesise ulaşan grup Avustralya ve Amerika’da yatırım kararı alınca gerekli finansmanı elde edebilmek için o yıl Toronto Menkul Kıymetler Borsasında halka açılmıştır. Kanada, Amerika ve Avustralya’daki şirketleri Alliance Grain Traders adı altında toplayan şirket 2009 yılında Türkiye’deki şirketleri de bu çatı altına almıştır. 2014 yılında AGT Food And İngredients olarak isim değiştiren şirketin Kanada, Amerika, Avustralya, İngiltere, Çin ve Güney Afrika’da tesisleri, Hollanda, Hindistan ve Rusya’da ticaret ofisleri bulunmaktadır.

     30 yılı aşkın süredir Arbel, Uluslararası Yardım Kuruluşları, Kızıl Haç, Birleşmiş Milletler Yardım Kuruluşları’nın gıda ve acil yardım malzemeleri tedarikçisi olarak faaliyet göstermektedir. Genel diğer faaliyetleri alanına ise, pirinç, bitkisel yağlar, kristal şeker, iyotlu sofralık tuz, salça,vitamin katkılı bisküviler, pp çuval, jüt çuval, yaş meyve ve sebze, patates, plastik örtüler, tekstil, battaniye, inşaat malzemeleri, kereste, demir, çimento,  ticareti girmektedir.

     Arbel, ticaret ağını genişletme ve pazarlama faaliyetlerine yardımcı olması amacı ile, DIN EN ISO 9001:2008, DIN EN ISO 22000,HACCP, BRC, IFS, Koşer ve Helal Kalite Kontrol Sistemi Belgelerini edinmiştir. Bugün yüzden fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

    Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Arlan ve şirketin CEO’su Hüseyin Arslan olup sektörün ve Türkiye ihracatının gelişmesi için çalışmalar yürütmekte, çeşitli ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevleri yürütmektedirler.

 

                                                               

2-  ARBEL MAKARNA   “İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNE”  ÖNEM VERİYOR MU  ?

     1980 yılında 10 kişi ile başlayan Arbel’in serüveni bugün dünyanın farklı kıtalarında binlerce çalışanla devam etmektedir. Arbel Grubu alanlarında kendilerini geliştiren, konumlanmasını doğru yapan, doğru soru sormayı ve ortak hareket etmeyi bilen büyük bir ekibe sahiptir. Personeller kesintisiz hizmet anlayışıyla büyümenin öncü taşlarıdır. Şirketin yönetim kurulu başkan yardımcısı ve kurucu ortaklarından olan Hasan Arslan fabrika çalışanları, üretim ve planlamadan sorumlu olup insan kaynakları süreçlerinde de son karar merciidir. Mutlu çalışan mutlu müşteri anlayışıyla insan kaynaklarından başlayarak personel seçme, yerleştirme, oryantasyon gibi süreçlerde çalışanlarla bir arada olarak mutlu istihdam sağlamak temel hedef halindedir.

         3-  ARBEL AŞ DE ŞUAN KAÇ KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR BU İSTİHDAMI KADIN ERKEK OLARAK NASIL ORANLAYABİLİRİZ ve DAHA ÇOK HANGİ YAŞ GRUBU İSTİHDAM EDİLMEKTEDİR ?

     Arbel Grubu bünyesinde 900 kişiye istihdam sağlanmış olup bunun yüzde 40 ı kadın yüzde 60 ı erkeklerden oluşmaktadır. Şirket bünyesinde İŞKUR işbaşı eğitim programı kapsamında istihdam edilen 190 kursiyer mevcuttur. Mersin’de yetiştirilen kalifiye elemanlara farklı ülkelerdeki grup tesislerinde departman sorumlusu olarak çalışma imkanı sunulmaktadır. Şirket bünyesinde istihdam edilecek personellerin seçiminde yaş aralığı kriteri yapılacak işe ve birimlere göre belirlenmektedir.

     4- EN ÇOK HANGİ MESLEKİ GRUPLARDA İSTİHDAM GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ  ?  VE BEYAZ YAKA MAVİ YAKA OLARAK PERSONELLERİ ORANLAYABİLİR MİYİZ ?

     Bakliyat ve makarna sektörlerinde hizmet veren Arbel Grubu, her geçen gün artan ve büyüyen kapasitesiyle içinde bulunduğu  sektörlerde sözcü konumundadır. Ürün ve ambalaj çeşitleri ile farkındalık yaratan şirket gelen talepleri zamanında ve eksiksiz karşılamak adına en fazla istihdamı üretim, paketleme ve sevkiyat departmanlarında sağlamaktadır. Şirketin istihdamının yüzde 15’i beyaz yakalı olurken mavi yakalı personel sayısı yüzde 85’i bulmaktadır

  5- MAVİ YAKALILARSA ( Beden gücüyle çalışanlar)  genel alım kriteleriniz nelerdir ?

     Tüm departmanlar için farklı alım kriterlerini göz önünde bulunduran İK departmanı, yükleme ve paketleme departmanları için alımlarda konsantrasyon, fiziki nitelik ve hız kriterleri ile alım yapmaktadır.  Tüm grup şirketlerinde mesleki beceri gerektiren makine operatörlüğü, teknik ekip ve üretim personelliği gibi alımlarda mesleki eğitim belgeleri ve deneyimleri baz alan şirket personellerine iş başı öncesi iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ve hijyen eğitimi aldırmaktadır.

   6-BEYAZ YAKALILARDA genel alım kriterleriniz nelerdir ?

      Şirketin beyaz yakalı alımlarında mesleki deneyim ve üretkenlik kriterleri öne çıkarken kendini ifade etme ve iletişim yeteneği alımlarda etkili olmaktadır. Şirket havuzunda yer alan cv’leri alınacak departmana göre İK tarafından sınıflandırılarak en uygun adaylar belirlenmektedir. İK departmanında yapılan mülakat sonrası en uygun adaylar birim sorumlusunun görüşü alınmak üzere yetkili kişiye yönlendirilmektedir. Mühendis alımlarında mesleki bilgi, inovasyon yeteneği ve araştırmacı kişilik ön plana çıkarken dış ticaret departmanı personel alımlarında en az bir yabancı dil, iletişim, pazarlamaya söz konusu olan ürüne yönelik bilgi birikimi, ülkelerin siyasi, ekonomik ve kültürel gelişmelerine hakim olma gibi kriterler önem arz etmektedir.

                                                                                             

 

   7-Deneyimsiz iş arayanlar ya da yeni mezunlar AŞ de çalışma şansları var mı ?

         Arbel Grubu tüm alımlarında deneyimi baz almakla beraber yeni başlayacak olanlara da olanak tanımaktadır. İş başı eğitim programı kapsamında kursiyer olarak iş başı yapan personellere deneyim kazandırırken aynı zamanda mesleki eğitim belgesi almalarına olanak sunmaktadır. Arbel bünyesinde yetenekleri ve yeterlilikleri gözlemlenen kursiyerler   yöneticiler tarafından yönlendirilerek , deneme süreci sonunda  yeteneklerine göre yeni iş alanında ilerleme imkanı da bulabilmektedir.

   8-İSTİHDAMINIZI ARTTIRDIĞINIZ BELLİ DÖNEMLER VAR MI ?

           Hasat dönemi başta olmak üzere  ihracatın ve ithalatın  artış gösterdiği  dönemlerde üretim ve sevkiyat alanında  çalıştırmak üzere şirketin mavi yakalı istihdam sayısı artırabilmektedir.

     9- ARBEL AŞ de İŞE GİREN BİR KİŞİ KARİYERİNİ DAHA ÜST MEVKİLERDE SÜRDÜRME ŞANSI VAR MI ?

     Kişisel gelişimin önünü açan şirket çalışanlarına ilerleme imkanı sağlarken aynı zamanda yeteneklerine bağlı olarak farklı kulvarda da kariyer olanağı sunmaktadır. Verilen görevin büyüklüğüne yada küçüklüğüne bakmadan yaptığı işi en iyi şekilde yapan personeller, yapılan  performans değerlendirmesi sonucu farklı alanlarda kariyerlerini oluşturma, geliştirme olanağı elde edebilmektedir. Sekretaryada göreve başlayan personelin ihracat departmanında yönetici konumuna yükselmesi ya da muhasebe departmanında kariyerine devam etmesi, paketleme bölümünde işe başlayan personelin aldığı eğitimlerle üretim hatlarından sorumlu müdürlüğe yükselebilmesi şirketin bakış açısını ortaya koymaktadır.

 

                                                                                      

     10-  ARBEL PERSONEL ALIMLARI HUSUSUNDA HANGİ YÖNTEMLERİ İZLİYOR ? YANİ ARBELDE ÇALIŞMAK İSTEYENLER İLANLARINIZI NEREDEN TAKİP EDEBİLİR ?

       Personel alımında  her yıl düzenlenen istihdam fuarından gelen başvurular başta olmak üzere şirket web sitesi, özel istihdam büroları üzerinden ulaştırılan cv’lerden  faydalanılmaktadır.Girişimci insan kaynakları grubu olarak hayata geçirilen ve kurgulanan  www.giderik.com  sitesi  de ileriki dönemlerde başvuruların yapılabileceği önemli bir iletişim ağı olacaktır.

     11-Üniversite öğrencileri sizde staj yapabilir mi ? ortalama yılda kaç kişi bu yöntemle alınıyor, belli bir staj tarih aralığı var mı ve size nasıl başvuru yapabilirler ?

       Arbel Grubu zorunlu staj yapan lise ve üniversite öğrencilerine başta olmak üzere staj imkanı sunmaktadır. Başta gıda mühendisliği ve gıda teknikerliği olmak üzere makine ve endüstri mühendisliği, muhasebe ve dış ticaret gibi farklı departmanlarda staj imkânı sunulmaktadır. Belirli bir kontenjanlanla staj imkanı sunulan öğrenciler iki grupta değerlendirilmektedir. Dönem içinde meslek lisesi öğrencilerin staj imkânı bulduğu Arbel, Mayıs ayına kadar yapılan başvuruları değerlendirerek yaz döneminde üniversite öğrencilerine kapılarını açmaktadır. Başvuruların mustafa.koca@arbel.com.tr mail adresi üzerinden ulaştırıldığı İK departmanı ikili görüşmeler ile de değerlendirme yapmaktadır.

        12- GİRİŞİMCİ İNSAN KAYNAKLARI ÜYESİSİNİZ, GRUBUMUZ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ ?

     Uzun zamandır üyesi bulunduğumuz serkan Özada liderliğinde ki grubumuzun dünden bugüne bir çok yenilikle beraber her geçen gün üye sayısını arttırması ve bir çok girişimci insan kaynakları personelini bir araya getirerek öncü ve yenilikçi bir gruba imza atmıştır. Desteklerinden ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. 

 

                                                          

 

HASAN ARSLAN

ARBEL Yönetim Kurulu

Başkan Yardımcısıor
or