İNSAN KAYNAKLARI ALANINDA BİR MARKA “MERSİN

Mersin Valiliği kapsamında; Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Çukurova Kalkınma Ajansı işbirliğinde ve Girişimci İnsan Kaynakları Derneği koordinasyonunda Mersin 14-15 Mart 2017 tarihlerinde “bölgenin en büyük insan kaynakları yönetimi ve istihdam zirvesi ” fark yarattı.

                 Mersin Valisi Özdemir ÇAKACAK, Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cafer UZUNKAYA, MersİN iL Milli Eğitim Müdürü Adem KOCA, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel ÖZDEMİR, MESBAŞ Genel Müdürü Edvar MUM, MersinGİAD Başkanı Serkan İZOL, MERTİD Başkanı Hamit İZOL, TUGİAD Başkanı Çukurova Bölge Başkanı Gül AKYÜREK, TOBB Mersin Kadın Kurulu Başkanı Ayla HARP ve birçok kurum ve kuruluşun üst düzey yetkililerini buluşturan Zirve bölgenin en büyük İnsan Kaynakları Yönetimi Zirvesi oldu.

             Vali Çakacak konuşmasında Hükümetimiz tarafından diğer sektörlerde olduğu gibi istihdam alanında da gerçekleştirdiği önemli reformlarla, işgücünü daha nitelikli hale getirecek ve en etkin şekilde üretim sürecine dâhil edecek destek ve teşviklerin hayata geçirildiğini belirtti. Mersin’in de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke genelinde başlattığı Milli İstihdam Seferberliği’ne en üst düzeyde katkı sağlamaya kararlı olduğunun altını çizen Vali Özdemir Çakacak: “Meslek örgütlerimiz ve iş insanlarımız ile bu seferberlik sürecine ilimizdeki mevcut çalışanların en az % 5’i kadar ilave bir istihdam artışı sağlanması hususunda mutabık kaldık. İnanıyorum ki; Mersinliler, 15 Temmuz gecesinde Devleti ve Milletinin geleceği söz konusu olduğunda nasıl ki Milli ve dik bir duruş sergilediyse; Milli Seferberlik sürecine de iş insanı, sanayicisi, tüccarı ve esnafıyla birlikte en güçlü şekilde destek verecektir” ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

    Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cafer UZUNKAYA; Çalışma Bakanlığınca koordine edilen "Milli İstihdam Seferberliği" programı konusunda bilgi verirken;     Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU;  çok uzun dönemden beri İŞKUR faaliyetlerini bir program çerçevesinde vatandaşlarımızın ayağına götürürken, işverenlerimize de güncel programları periyodik olarak paylaştıklarını belirtti. KUTLU; Mersin Çalışma ve İş Kurumu olarak insan kaynakları zirvelerine destek olduklarını , iş ve kariyer fuarlarıyla sadece Mersin’de değil Türkiye’de önemli işler yapıldığını bunun da en büyük sebebinin hedef kitlenin nabzının tutulması ve sürdürülebilir işbirliğinden geçtiğini söyledi. Son dönemde istihdam seferberliği kapsamında haftanın 5 günü kurum personellerinin vatandaşın olduğu her yere kurumsal hizmetlerini taşıdıklarını, yine Mersin Valiliği koordinasyonunda işverenlere yönelik teşvikler hususunda tanıtım toplantıları gerçekleştirdiklerini belirten KUTLU; 14-15 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olan etkinlik bölgemize büyük fayda ve işbirliğinin kapısını açacağına inandığını söyledi. Yapılan etkinliğin başarılı geçmesini temenni ederek sözlerini tamamladı.

HEDEF MERSİN’İ İNSAN KAYNAKLARI ALANINDA MARKALAŞTIRMAK

Girişimci İnsan Kaynakları Derneği kurucu başkanı Serkan ÖZADA; insan kaynakları yönetiminin önemi hususunda farkındalık yaratmak üzere 2010 yılından beri çalışmalarını sürdürdüklerini, işgücü piyasasına yön veren kurum ve kuruluşların işbirliğinde kurumsallaşma yönünde adım atmaya hazırlanan firma ve kuruluşlara çok yetkin davetli konuşmalarla yönetim alanında dünya trendlerini göstermeyi hedeflediklerini belirten ÖZADA; yapılan programda işverenlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, üniversitelerimiz, odalarımız yani işgücü piyasasının bütün paydaşlarının bir araya geldiklerini insan kaynakları alanına bakış açısının ancak bütün paydaşlarda yaratılacak algı ile değişebileceğini belirterek insan yönetimi alanda Türkiye’nin markası olma yolunda ilerlediklerini ekledi

Türkiye’de insan yönetimi alanında çok önemli davetli konuşmacıları Mersin’de ağırlayan organizasyona kurumsal firmalardan, sivil toplum kuruluşlarından ve insan kaynakları profesyonellerinden büyük ilgi vardı.

 


or
or