Mersin Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Girişimci İnsan Kaynakları Derneği (GİDERİK) koordinasyonunda 19 Ekim 2023 tarihinde Mersin Divan Otel’de ‘10. İnsan Kaynakları Zirvesi (İKZ-10 ) gerçekleştirildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başta olmak üzere odalar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği zirveye Çukurova iş dünyasından 650’den fazla kişi katılım sağladı.

Prof. Dr. Üstün DÖKMEN, Aret VARTANYAN, BALPET CEO'su Yücel KOÇ, REEDER CEO'su Özlem KALKAN Arçelik Pazarlama Direktörü Esra RODOP gibi çok önemli isimlerin katıldığı zirvede İşveren Markası, Çalışan Bağlılığı, İş ve Yaşam Dengesi, Yeni Çalışma Modelleri, Dijitalleşme, İş Hayatında iletişim gibi konulara değinildi.

AVES, ARBEL, OSF Lojistik, DERYA GRUP, VİCTOR SİGORTA, DİVAN MERSİN OTEL zirveye desteklerinden dolayı teşekkür plaketleri verildi.

Özada: “Amacımız istihdam ve girişimcilik gibi alanlarda kurumların ortak aklını bir araya getirmek”

Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü ve GİDERİK Başkanı Serkan Özada ise, yakın zamanda hayata geçecek Kariyer Mersin projesinden söz ederek, “Amacımız istihdam, kariyer, mesleki eğitim, girişimcilik gibi alanlarda kurumların ortak aklını, deneyimini, bilgisini bir araya getirmek. Öğrencilerin, mezunların, gençlerin, akademik hayattan, öğrencilik hayatından iş hayatına geçiş sürecini kolaylaştıracak politikaları izlemek adına da Kampüs Mersin projesini hazırladık. Bölgemizin girişimcilik ruhunu ayağa kaldırmak üzere Garaj Mersin projemizde de çalışmalarımız sürmektedir” ifadelerini kullandı.

Vartanyan: “Onuncusu yapılıyor bu sene ve bu kolay bir şey değil”

Yazar ve Yaşam Atölyesi Kurucusu Aret Vartanyan da, “Mersin’in gerçekten bende çok özel bir yeri var. İnsanını ayrı, coğrafyasını ayrı seviyorum” dedi. Zirvede bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Vartanyan, “Artık yüzlerce etkinlik yapılıyor ama bu etkinliği çok az sayıdaki iyi etkinliklerden biri olarak tanımlayabilirim. Gerek hazırlanış gerek verilen emek gerek buradaki 500’ü aşkın insan. Bu sene onuncusu yapılıyor ve bu kolay bir şey değil. Her seferinde taş üstüne taş koyarak biraz daha iyi gittiğini görüyorum. Bu sene en iyi haline gelmiş ve seneye daha da iyi olacaktır” diye konuştu. 

Şener: “Belediyenin dijitalleşmeyi önemsemesi çok önemli”

NomuPay Türkiye Genel Müdürü, Sabancı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ergi Şener, Mersin’de olmaktan ve böyle bir zirvede yer almaktan dolayı mutluk duyduğunu ifade ederek, “Konumuz dijitalleşme. Mersin çok önemli bir ilimiz ve belediyenin Mersin sanayicileriyle, akademi dünyasıyla, STK'larıyla ve tabi ki halkıyla dijitalleşmeyi önemsemesi çok önemli. Çünkü yeni dönemde de ne yaparsak yapalım hep dijital odaklı işler yapmamız gerekiyor. Bunu işimizin merkezine koymamız ve farkındalığımızı artırmamız gerekiyor. Bu doğrultuda bu tarz çok önemli katılımcılarla gerçekleşen zirve gerçekten önemli ve tabi ki belediye nezdinde destek olması da ayrıca önem arz ediyor” dedi.

Kalkan: “Dijitalleşme konusunda bir arada olmak bizim için çok değerli”

Reeder CEO’su Özlem Kalkan ise, Teknoloji sektöründe yer alan bir kadın olarak böyle bir zirveye katılmanın kendisi için çok değerli olduğunu belirtti. Kalkan, “İstanbul dışında insan kaynağı konusunda, özellikle teknoloji sektöründe bir kadın olarak dijitalleşme çağında bu konuda bir arada olmak, katılımcılara önemli vurgular yaparak iz bırakmak bizim için çok değerli” ifadelerine yer verdi.

Kayhan: “Şehirdeki arz ve talebin buluşması çok değerli”

Çağ Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdür Yardımcısı ve Öğretim Görevlisi Eda Kayhan ise, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte daha önce birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini aktararak, bu tür etkinliklerin şehrin dinamikleri açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Kayhan, “Burada işverenler, kurumlar, üniversiteler ve öğrenciler var. Şehirdeki arz ve talebin buluşması, kurumların ve öğrencilerin birbirinden haberleri olması açısından çok değerli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yaptığımız her etkinlik bu da dahil olmak üzere alanında hep ilk oluyor. Bunun devamının da gelmesini istiyorum ve bu anlamda da her zaman destek olduğumuzu belirtmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Alanında uzman isimler, iş dünyası ve öğrenciler ile buluştu

Zirvede; Psikolog, Yazar ve Eğitimci Prof. Dr. Üstün Dökmen tarafından ‘İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim, Yaşama ve Çalışma Sevinci’ üzerine konuşulurken; ‘İş Dünyasının Geleceği ve İnovasyon’ başlıklı konularda da yazar ve Yaşam Atölyesi kurucusu Aret Vartanyan moderatörlüğünde, NomuPay Türkiye Genel Müdürü, Sabancı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ergi Şener ile Reeder CEO’su Özlem Kalkan tarafından konuşmalar yapıldı. Dr. Öğretim Görevlisi ve Eğitmen İpek Aldatmaz Şener’in moderatörlüğünde de ‘İlham Veren Liderlik, Yeni Çalışma Modelleri, Çalışan Bağlılığı’ konu başlıklarında Bpet CEO’su Yücel Koç,  Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Esra Rodop ve SOCAR Türkiye İnsan Kaynakları İş Ortağı Direktörü Mahmut Toprak tarafından konuşmalar yapıldı.

Zirvede yer alan Prof. Dr. Üstün Dökmen’in ‘İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim, Yaşama ve Çalışma Sevinci’ üzerine konuşmasını da dinleyen Seçer, Dökmen’e teşekkür plaketi verdi.

 

 

 or
or