KIYIYA VURAN BEYAZ YAKALAR

 

     Yeni haftaya, hafta sonunu sözde tatil yaparak geçiren beyaz yakalara atıfta bulunarak başlamak istiyorum Çünkü…

    Kısa bir mola vermek üzere hafta sonu deniz kıyısı bir yere gittik. Sabahın erken saatlerinde kahvaltısını alan insanlardan tutun da plajda, havuz başında şezlongda güneşlenen insanlara kadar herkesin elinde ya telefon ya da tablet… Suratlar asık, karı koca çok nadir iletişim halinde, çocuklar yine kendi hallerinde bırakılmış, anlayacağınız muhteşem(!) bir iletişimsizlik ve mutsuzlukla yıllık izin veya hafta sonu tatili yapılıyor. Her köseden ayrı bir telefon melodisi geliyor ama cümleler hep aynı: “ Ben o maili Ahmet Bey’e attım” , “Ayşe Hanım X Firması ödeme yapacaktı, ne oldu” , “Valla su an denizdeyim kardeşim dinleniyorum(!), o konuyu pazartesi geldiğimde konuşalım gerekirse toplantı talep ederiz…”

     Beden başka, akıl başka yerde. Böyle bir dinlenme, böyle bir tatil olabilir mi? Veya sorumuzu değiştirelim çünkü asıl sorun bu bence: “Doğru çalışma ve yönetim seklini bildiğinizden emin misiniz?” Koca firma, belki yüzlerce çalışanı var ve siz o firmada müdürsünüz. 1 haftalığına tatile çıkıyorsunuz onda da telefon ve tabletinize bağımlı yaşıyorsunuz. Ne yani sadece bir haftalığına tatile gittiniz diye firmanız batacak mı? Ya teknoloji bu kadar ilerlemeseydi ne yapacaktınız ateş mi yakacaktınız, haber güvercini mi uçuracaktınız? Sahiden emekli olursanız veya başka bir firmada ise baslarsanız ne olacak eyvahlar olsun firma kapanışını mı açıklayacak?

     Hadi biraz şapkamızı önümüze alıp düşünelim, ne dersiniz? Gerçekten tatilinizi bile gasp edecek çocuğunuzla, esinizle, sevdiklerinizle geçireceğiniz zamanları dahi mekân fark etmeksizin çalışarak geçirtebilecek kadar is yükünüz mü var? Yoksa takım arkadaşlarınızla aranızda iletişim ve isleri başkalarına delege etme sorunu mu yaşıyorsunuz?

     Aslına bakacak olursanız bu iki soru birbiriyle iç içe geçmiş bir halde. İşini doğru delege edemeyen bir yönetici kendi zamanının çoğunu sorunları çözmeye çalışarak harcar, bu nedenle de is yükleri gereğinden fazla artar ve sonuçta yoğun, tatilde bile telefonu susmayan, takım arkadaşları, astları tarafından ulaşılamayan, iletişimi zayıflayan, geleceğe yönelik değil günü kurtarmaya yönelik çalışmalar içine giren bir yönetici ortaya çıkar. Oysa yöneticiliğin gerektirdiği en önemli iş delegasyondur, hatta yönetici olmanın aslında delegasyondan başladığını söyleyebiliriz. İyi bir yönetici kendisinin asıl işi olan takip, kontrol, denetim ve iş geliştirme alanlarına yönelmek firmanın kendisinden asıl beklediklerine konsantre olabilmek için astlarına mümkün olan tüm işlerini devredebilmeyi, bunun için astlarını yetiştirmeyi, eğitmeyi ve yönlendirmeyi bilmelidir.

     Delegasyonu reddeden yönetici, astına güvenmediğinden, astının yeterince tecrübeli olmamasından, işin çok önemli olduğunu düşünmesinden veya kendisini değerli hissetmek, iş yapıyor havasını vermek, astının kendisini ilerde unvan olarak tehdit etmesini engellemek gibi kişisel nedenlerden dolayı istemiyor olabilir. Ancak bu noktada gözden kaçırılan bir ayrıntı var ki o da delegasyonu reddeden yöneticinin kendisine ast bağlanmış bir uzmandan ibaret olduğu gerçeğidir.

Peki, doğru delegasyon bize neler sağlar?

 • Zaman kazandırır,
 • Çalışanların yetkinliklerini artırır, yeni yeteneklerin keşfedilmesini sağlar,
 • Yöneticinin kendisinden sonra gelecek kişileri yetiştirmesini sağlar,
 • Çalışanları cesaretlendirerek motive eder.
 • Çalışanların yetki kullanımı ve sorumluluk alma becerisini geliştirir.

Doğru delegasyon hangi aşamalardan oluşur?

Yöneticilerin çalışanlarına sorumluluk vermesinin adımlarını su şekilde ele alabiliriz:

 • Yapılacak isi net, açık ve somut ifadelerle anlatın.
 • İsin önemini ve gerekliliğini anlatın
 • İsin başarılı olmasını sağlayacak ölçütleri belirtin. Başarı/ başarısızlık kriterlerini netçe ifade edin.
 • İçi doldurulmamış yetkiler vermeyin. Eğer yetki veriyorsanız sorumluluklarıyla birlikte yetkilendirmeniz gerektiğini unutmayın.
 • Desteğe ihtiyacı olduğunda sizinle rahatlıkla iletişim kurabileceğini belirtin. Unutmayın iyi bir yönetici ayni zamanda iyi bir koç ve mentordur.
 • Anlattıklarınızın anlaşılıp anlaşılmadığını teyit edin. Anlaşılmayan veya yanlış anlaşılan noktalar varsa hem fikir oluncaya kadar anlatın.

Tatil ve dinlenme herkesin hakki ve ihtiyacı. Tam dinlenme için bedenen ve zihnen arınmanız gerekir. İşlerinizi iyi delege edin ki denize nazir çalışmak yerine deniz kokusunu içinize çekebilin J

Mutlu bir hafta sizinle olsun, dostça kalın.

Gamze Özyedek

                                                                                                             İdeal Psikolojik Danışmanlık Ve

                                                                                                          Kariyer Gelişim Merkezi

Kurucu Eğitmen/İnsan Kaynakları Uzmanı

 

 

 

 or
or